Kedi Köpeklerde Lazer Tedavisi

Lazerle Tedavi

*İLAÇSIZ  *AĞRISIZ  *OPERASYONSUZ TEDAVİ

 

 

Lazer Tedavisi NEDİR?

 

Lazer Terapi veya “fotobiyomodülasyon” ışığın (kırmızı ve yakın kızılötesi) belirli dalga boylarında kullanılması ile tedavi etkisi yaratılmasıdır. Bu etkiler, geliştirilmiş iyileşme süresi, ağrıda azaltma, dolaşımda artış ve şişkinliklerin azalmasını kapsar. Lazer Tedavisi

Avrupa’da fizyoterapist, hemşire ve doktorlar tarafından yaygın olarak 1970’lerden bu yana kullanılmıştır. Şimdi, 2002 yılında FDA onayı sonrası, Lazer Tedavisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

K-LASER İLE TEDAVİ ;

 

Osteoartrit Postoperatif Ağrı

Eklem Ağrıları Boyun ve Sırt Ağrısı

Tendinopatiler Kalça Displazisi

Ödem ve konjesyon Yanıklar

Ligamentlerde burkulma Kronik Yaralar

Kas Gerginlikleri Rehabilitasyaon

Derin delik şeklinde yaralar Post-ortopedik cerrahi

iyileşme

Travma Sonrası Hasar

Enfekte ve enfekte olmayan tüm yaralar, rinit (burun

yangısı), Sinüzit (sinüs yangısı), Gingivitis (diş eti

yangısı), Mukoza iltihabı, Kemirgen yaraları, Kornea

yaraları, Sivilceler, Akut / Kronik Kulak kanalı yangısı

Cerrahi hematom, Bulaşıcı bronşit

Artrit (Eklem yangıları), Tendinitis (Tendo yangıları)

Infra-Supraspinatus Tendinit Granülomlar, pododermatitis

(Tırnak yangısı), Kırıklar, Burkulma, Travma ve kazalar,

Yılan ve Böcek ısırıkları

Sistit / FUS (İdrar yolları enfeksiyonları), Astım, Nemli

Dermatit (Nemli Deri Hastalıkları), Bağırsak yangısı, Köpek

/ Kedi ısırıkları, Anal kese yangısı, Kuyruk travmaları

Nöropatiler

 

Yukarıda sayılan tüm vakalarda hiçbir yan etkisi olmadan kullanılabilmekte ve iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Hastanın uyutulmasına veya klinikte tutulmasına gerek yoktur. Genellikle iyileşme ilk seanstan sonra görülmesine rağmen, hastaların çoğu için tedavinin tekrarlanması [3 veya 8 seans] gerekir. Çoğu durumlarda, çok uygulamalı bir tedavi planı önerilir. Tedavilerin uzunluğu değişir, ama çoğu bölgeye 2 - 8 dakika uygulanması gerekir. Hastaların çoğu lazer tedavisinden sonra 12 ila 24 saat içinde daha fazla rahatlar ve hareket kabiliyeti sergilerler.

IV.sınıf Lazer Tedavisinin tedavi süresi ve sıklığı evcil hayvanınızın durumuna göre değişir.

 

 

 

 

SIK SORULAN SORULAR :

 

Hasta hangi sıklıkla tedavi edilmelidir?

 

Akut durumlarda, özellikle de ağrı eşlik ediyorsa günlük tedavi önerilir. Daha kronik durumlar, haftada 2- 3 tedaviye daha iyi yanıt verirler, iyileşme görüldüğünde tedavi

haftada bir ya da ikiye düşürülür.

Kaç tedavi uygulanır?

 

Bu tedavi edilen durumun doğasına bağlıdır. Bazı akut durumlarda 1-2 tedavi yeterli olabilir. Daha kronik durumlar, 5-8 (veya daha fazla) tedavi gerektirebilir. Bazı koşullar ağrıyı kontrol etmek için sürekli periyodik tedavi uygulamaları gerektirebilir.

 

Sonuçları ne zaman hissedilir?

 

Evcil hayvanınızın ilk tedaviden sonra durumu ile ilgili (genellikle ağrı azalması) iyileşme hissedebilir. Bazen de birkaç tedaviden sonra bile iyileşme hissetmez. Bu düzelme olmuyor anlamına gelmez. Her tedavi kümülatif etkilidir ve sonuçlar genellikle 3 veya 4 seanstan sonra

hissedilir.

 

Bu diğer tedavi yöntemleri ile birlikte

kullanılabilir mi ?

 

Evet! Lazer Tedavisi genellikle fizik tedavi, masaj, yumuşak doku mobilizasyonu, elektroterapi ve cerrahi sonrası da dahil olmak üzere diğer tedavi biçimleri ile kullanılır. Diğer iyileştirme yöntemleri tamamlayıcıdır ve tedavinin etkinliğini arttırmak için lazer ile birlikte

kullanılabilirler.

 

 

Acır mı ?      Tedavi ne hissettirir ?

 

Tedavi sırasında çok az hissedilir ya da hiç hissedilmez. Bazen hasta hafif, yatıştırıcı sıcaklık veya karıncalanma hisseder. Ağrı veya yangı bölgeleri ağrı azalması daha önce

duyarlı olabilir.

 

Herhangi bir yan etkisi ya da riski var mı?

 

Tüm dünyada sağlık çalışanları tarafından yirmi yıl boyunca kullanımı sırasında, bugüne kadar çok az yan etki bildirilmiştir. İyileşme yanıtı diğer tedavilerden daha aktif olduğu için bazı durumlarda hasta tedavi sonrası eski yaralar ve ağrı sendromunun ağırlaştığını hissedebilir.

 

Her tedavi ne kadar sürer?

 

Tipik bir tedavi, uygulanacak bölge ve probleme bağlı olarak, 3-8 dakika sürer.

 

Bu diğer tedavi yöntemleri ile birlikte

kullanılabilir mi ?

 

Evet ! Lazer Tedavisi genellikle fizik tedavi, masaj, yumuşak doku mobilizasyonu, elektroterapi ve cerrahi sonrası da dahil olmak üzere diğer tedavi biçimleri ile kullanılır. Diğer iyileştirme yöntemleri tamamlayıcıdır ve tedavinin etkinliğini arttırmak için lazer ile birlikte

kullanılabilirler.

 

Lazer Tedavisi Sahibi olduğum Atakent Veteriner Polikliniği’nde  yıllardır ağrısız, yan etkisiz başarı ile tarafımdan uygulanmaktadır.

 

Eğer isterseniz ağrıda ileri derecede iyileşme sağlayan bu yeni, ilaçsız ve operasyonsuz tedavi seçeneği hakkında Polikliniğimizden veya Veteriner Hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Lazer Tedavi ile elde edilen sonuçlar :

 

 • Hızlandırılmış doku onarımı ve hücre büyümesi (derin dokulara penetre olarak hücre beslenmesini ve büyümesini sağlar)
 • Hızlı yara iyileşmesi : Lazer ışığı hasarlı dokuda fibroblast gelişimi sağlayarak eski hücrenin yenilenmesinde ve yeni hücrenin üretimi için gerekli olan kollajeni yaratır.
 • Fibrotik doku formasyonunu azaltır : Kesik, yara, yanık veya ameliyattan dolayı zarar görmüş fibrotik doku formasyonu azaltır. Bu doku formasyonu kronik ağrının sebeplerinden biridir.
 • Ani-inflamasyon : Lazer ışığı antiedemik etki yaratarak vazolidasyonu sağlar ve direnaj sistemini aktif hale getirir. İnflamasyon kaynaklı ödemler azalır.
 • Analjesik etki (ağrı azalması) : Lazer tedavisinin ağrının beyine iletilmesini engelleyen ve sinir hassasiyetini azaltan sinir hücrelerinin üzerinde yararlı etkisi vardır. Daha az inflamasyonun olduğu yerde daha az acı ve ödem vardır.
 • Vasküler aktiviteyi geliştirir : Geçici vazolidasyon sağlayarak , kan damarlarının çapında  artış sağlar. Daha çok kan akışı daha az acı ve daha hızlı iyileşmeye eşdeğerdir.
 • Metabolik aktiviteyi arttırır : Terapi spesifik enzimlerde daha yüksek çıktı sağlayarak daha çok oksijenin ve kan hücrelerine yemek partiküllerinin yüklenmesine olanak verir. Böylece hasarlı hücreler onarılır ve rejenerasyon hızlanır.
 • Sinir fonksiyonlarını geliştirir : Zarar görmüş dokulardaki sinir fonksiyonlarının yavaş  iyileşmesi uyuşmaya ve uzuvlarda bozulmaya sebep olur. Lazer ışığı sinir fonksiyonlarının tekrar bağlanma prosesini ve duyların potansiyel aksiyonlarını hızlandırarak kas aksiyonlarını optimize eder.
 • Immunoregülasyon : Fotonlar moleküler enzimler tarafından emilir. Bu enzimler ATP oluşumunun başlamasını sağlayarak ve uzun süreli ağrı kesici etkisi ortaya çıkar.
 • Tetik ve akupunktur noktalar : Terapi kas tetik noktaları ile akupunktur noktalarını stimüle ederek musculoskeletal rahatlamayı da sağlayacaktır.

 

 

Pet Hayvanlarında Kullanım

 

 • Osteoarthritis
 • Dejenere Eklem Hastalıkları
 • Ameliyat Öncesi ve Sonrası

–     Yumuşak Doku

–     Ortopedi

 • Ağrı
 • Sırt ve Lameness
 • Ağız ve Diş
 • Yaşam Kalitesini Arttırma

 

Sayısız Çalışmalar Lazer Tedavisinin şu durumlarda etkili olabileceğini göstermektedir

 

Osteoartrit

• Eklem Ağrıları

• Tendinopatiler

• Ödem ve konjesyon

• Ligamentlerde burkulma

• Kas gerginlikleri

• Derin delik şeklindeki yaralar

• Travma Sonrası Hasar

• Post-operatif ağrı

• Boyun ve Sırt Ağrısı

• Kalça displazisi

• Yanıklar

• Kronik Yaralar

• Rehabilitasyon

• Post-ortopedik cerrahi İyileşme

 

 

 Beklentimiz ne olmalı?

 

Hasta sedasyonu veya hastanın tutulması gerekmez , hatta bu deneyim onlar için genellikle keyifli ve rahatlatıcıdır. Genellikle iyileşme ilk ziyaretten sonra görülmesine rağmen, hastaların çoğu için tedavinin tekrarlanması [3 - 8] gerekir. Çoğu durumlarda, çok uygulamalı bir tedavi planı önerilir. Tedavilerin uzunluğu değişir, ama çoğu bölgeye 2 - 8 dakika uygulanması gerekir. Hastaların çoğu lazer tedavisinden sonra 12 ila 24 saat içinde daha fazla rahatlar ve hareket kabiliyeti sergilerler. Sınıf IV Lazer Tedavisi birikim yapısındadır.

Tedavi süresi ve sıklığı evcil hayvanınızın durumuna göre değişir.

 

Örnek bir tedavi programı şöyledir:

• Bir hafta günaşırı [3 toplam]

• ikinci hafta iki kez [2 toplam]

• Üçüncü hafta bir kez [1 toplam]

• Gerekirse tekrarlanır

• Veteriner hekiminiz hastanızın durumuna gore sizin için özel bir tedavi planı önerecektir.

 

Lazerin Terapötik Etkileri

 

Her ağrısız tedavi sırasında lazer enerjisi dolaşımı artırır, hasarlı bölgeye sıvı, oksijen ve besin çekilmesini sağlar,. Bu yangı, şişkinlik, kas spazmları, sertlik ve ağrıyı azaltan optimal bir tedavi ortamı oluşturur. Yaralanan bölge normale döner, fonksiyonları restore edilir ve ağrıları

diner.

 

Lazer Tedavisinin Hücresel Etkileri

 

Lazer Tedavisi sırasında kızılötesi lazer ışığı, dokularla hücresel düzeyde etkileşime girer ve hücre içinde metabolik aktivite artışına neden olur ve hücre zarından besin geçişini arttırır. Bu

hücresel enerji (ATP) üretimini arttırarak hücresel işlevi ve sağlığını arttıran bir yararlar zincirini başlatır.

 

Aktivitenin tekrar kazanımı

 

Lazer Terapi, ağrıyı, şişkinliği azaltır ve eklem hareketliliğini artırabilir. Genellikle hayvan tedavi sonrası yenilenen enerji ve hareket özgürlüğü sergileyecektir. Evcil hayvanınız tam aktivitesine dönmeden önce veteriner hekiminize danışınız. Mevcut problem tekrar ağırlaştırmamak için normal aktivitesine dereceli olarak geri dönmesi önerilir.

K laser tedavi

© Copyright 2016 Atakent Veteriner Polikliniği. My Atölye.