Siringomiyeli (Syringomiyelia, SM)

Siringomiyeli (Syringomiyelia, SM); omuriliğin ortasında bulunan kanalı etkileyen, özellikle kafatası dar ve burnu basık ırklarda (Cavalier King Charles) yüksek oranda saptanan önemli bir hastalıktır.

Hastalıktan etkilenen köpeklerin hepsinde klinik bulgu gözükmeyebilmektedir. En önemli klinik bulgu “hava kaşıma” hareketi olarak bilinen ve sık sık ağrının da eşlik ettiği davranışlardır.

Etkilenen ırklarda kafatası kemiği, içeresine aldığı organları örtemeyecek kadar dar olarak izlenmektedir. Buna bağlı olarak beyincikte fıtıklaşma veya beyin-omurilik sıvısında birikmeler şekillenebilmektedir. Klinik bulguların şiddeti bu değişimlerin derecesine bağlı olarak değişebilmektedir.

Risk altındaki ırklar herhangi bir klinik bulgu göstermemiş olsa bile hastalık hakkında tecrübeli hekim tarafından muayene edilmesi gelecek planlaması açısından önem arz etmektedir.

                SM hastalığında kesin tanı yöntemi fiziksel muayenenin ardından talep edilen MR görüntüleme yöntemidir. MR neticesine göre hastanın medikal tedavi veya operatif müdahale seçenekleri arasında karar verilmektedir. Her hastaya operatif müdahale gerekmeyebilmektedir.

                Kurumumuz bünyesindeki Uzman Doktor Veteriner Hekimler birçok “SM” hastası patili dostumuza yardım ve uygun tedavi ile müdahale etmektedir. Dostunuz hakkında aklınızda herhangi bir şüphe var ise uzman hekimlerimize danışabilirsiniz. Atakent Veteriner Polikliniği…

© Copyright 2016 Atakent Veteriner Polikliniği. My Atölye.