Kuduz Titrasyon Testi

Köpeğiniz  ve/veya kedinizle seyahat çok eğlenceli olabilir, ancak tatil   planlanınızı ona göre yapmanızda fayda var. Özel aracınızla seyahat  edecekseniz, arabanızda onun ihtiyacı olan herşeyin olmasını  sağlamalısınız. Geniş bir arka koltuk ya da özel ayrılmış bir bölüm onun  rahat etmesi için önemlidir. Eğer kafes içinde seyahat edecekse  kafesinin büyük ve rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Birkaç saatte bir  mola vermeli ve daima temiz ve taze su temin etmelisiniz.  Köpeğinizin – kedinizin hareket etmesini, su içmesini ve rahatlamasını  sağlamalısınız. Güneşli veya sıcak havalarda onu arabada kesinlikle  bırakmamalısınız. Köpekler ve kediler vücut sıcaklıklarını kontrol  etmekte zayıftırlar ve ölümcül sıcak çarpmasıyla insanlardan daha kolay  ve daha hızlı karşı karşıya kalırlar.

Yurtdışı ve uçak seyahatleri için kullanacağınız havayolu şirketinin  sizden istediği kafes ölçülerine mutlaka uymalısınız. Kabinde ya da  kargo bölümünde yolculuk için köpeğinizin vücut ağırlığı standartlarını  şirket yetkililerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca microchip (mikroçip) uygulamasının  yapılmış olması ve kuduz titrasyon testlerinin raporlarının alınmış  olması  yurtdışı çıkışlarınız için oldukça önemli kriterlerdendir.

Avrupa’ya seyahat için; 1 Ekim 2004 tarihinden itibaren Avrupa Topluluğu  ülkelerine girecek tüm hayvanların kuduz aşılarının yapılmış olması,  deri altına mikroçip  yerleştirilmesi, kuduz aşısı yapıldıktan en erken 1  ay sonra Kuduz Aşısı titre testi yapılmış olması gerekmektedir. Bu  titre testi  seyahatten  3 ay önce yapılmalıdır. Test sonuçları ve uygun  form Tarım ve Köy işleri Bakanlığı  İl Müdürlüğü’ ne seyahatinizden 1  gün önce onaylatılmalıdır. Mikroçip uygulaması  ve kuduz titrasyon  testleri ülkemizde de bir çok veteriner kliniğinde verilen  hizmetlerdendir.

© Copyright 2016 Atakent Veteriner Polikliniği. My Atölye.